යූ ටියුබ් යනු පරිශීලකයින්ට වීඩියෝ උඩුගත කිරීමට, බෙදා ගැනීමට සහ බැලීමට ඉඩ සලසන වීඩියෝ බෙදාගැනීමේ වේදිකාවකි. එය 2005 පෙබරවාරි මාසයේදී PayPal හි හිටපු සේවකයින් තිදෙනෙකු විසින් නිර්මාණය කරන ලදී: Steve Chen, Chad Hurley සහ Jawed Karim. 2006 නොවැම්බරයේදී, යූ ටියුබ් ගූගල් විසින් ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 1.65 කට අත්පත් කර ගත් අතර, එතැන් සිට එය අන්තර්ජාලයේ ජනප්‍රියම වෙබ් අඩවියක් බවට පත් විය.

YouTube හි ප්‍රධාන විශේෂාංග සහ අංගවලට ඇතුළත් වන්නේ:

  • පරිශීලක-උත්පාදිත අන්තර්ගතය: YouTube මූලික වශයෙන් පරිශීලක-උත්පාදිත අන්තර්ගතයන්ගෙන් සමන්විත වේ. Google ගිණුමක් ඇති ඕනෑම කෙනෙකුට වේදිකාවට වීඩියෝ උඩුගත කළ හැක. මෙය ආධුනික නිවෙස් වීඩියෝවල සිට වෘත්තීයමය වශයෙන් නිෂ්පාදනය කරන ලද අන්තර්ගත දක්වා විවිධ පරාසයක අන්තර්ගත කිරීමට හේතු වී ඇත.

  • අන්තර්ගත ප්‍රභේදය: YouTube විසින් සිතිය හැකි සෑම මාතෘකාවක්ම පාහේ ආවරණය කරමින් විශාල අන්තර්ගත මාලාවක් සත්කාරකත්වය සපයයි. පරිශීලකයින්ට විනෝදාස්වාදය, අධ්‍යාපනය, සංගීතය, ක්‍රීඩා, ජීවන රටාව, නිබන්ධන සහ තවත් බොහෝ දේ පිළිබඳ වීඩියෝ සොයා ගත හැක. වේදිකාවේ විවිධත්වය එහි පුළුල් ජනප්‍රියතාවයට දායක වී ඇත.

  • නාලිකා: පරිශීලකයින්ට ඔවුන්ගේ වීඩියෝ සංවිධානය කිරීමට සහ ප්‍රදර්ශනය කිරීමට ඔවුන්ගේම නාලිකා නිර්මාණය කළ හැකිය. ග්‍රාහකයින්ට නාලිකා අනුගමනය කළ හැකි අතර, අන්තර්ගත නිර්මාපකයින්ට YouTube හවුල්කාර වැඩසටහන හරහා ඔවුන්ගේ වීඩියෝවලින් මුදල් ඉපැයීමට හැකිය, එමඟින් ඔවුන්ගේ වීඩියෝවල ප්‍රදර්ශනය වන දැන්වීම් වලින් ආදායමක් උපයා ගත හැකිය.

  • මුදල් ඉපැයීම: YouTube අන්තර්ගත නිර්මාපකයින්ට ඔවුන්ගේ වීඩියෝවලින් මුදල් ඉපැයීමට ක්‍රම කිහිපයක් සපයයි. මෙයට ප්‍රචාරණ ආදායම, නාලිකා සාමාජිකත්වයන්, සුපිරි කතාබස් (සජීවී ප්‍රවාහයන් අතරතුර උද්දීපනය කළ පණිවිඩ සඳහා ගෙවීමට නරඹන්නන්ට ඉඩ සලසන විශේෂාංගයක්) සහ වෙළඳ භාණ්ඩ රාක්ක ඒකාබද්ධ කිරීම ඇතුළත් වේ.

  • YouTube Premium: YouTube විසින් YouTube Premium නමින් දායකත්ව සේවාවක් පිරිනමයි, එය දැන්වීම්-රහිත අත්දැකීමක්, YouTube Originals වෙත ප්‍රවේශය (YouTube විසින් නිර්මාණය කරන ලද සුවිශේෂී අන්තර්ගතය) සහ නොබැඳි නැරඹීම සඳහා වීඩියෝ බාගත කිරීමේ හැකියාව සපයයි.

  • සජීවී ප්‍රවාහය: අන්තර්ගත නිර්මාණකරුවන්ට සජීවී ප්‍රවාහ සිදුවීම්, නිබන්ධන, ක්‍රීඩා සැසි, සහ තවත් දේ සඳහා YouTube භාවිතා කළ හැක. සජීවී කතාබස් ක්‍රියාකාරීත්වය නිර්මාපකයින් සහ නරඹන්නන් අතර තත්‍ය කාලීන අන්තර්ක්‍රියා වලට ඉඩ සලසයි.

  • ඇල්ගොරිතම සහ නිර්දේශ: YouTube පරිශීලකයින්ට ඔවුන්ගේ නැරඹුම් ඉතිහාසය, මනාප සහ ප්‍රවණතා අන්තර්ගතය මත පදනම්ව වීඩියෝ යෝජනා කරන නිර්දේශ ඇල්ගොරිතමයක් භාවිතා කරයි. මෙම ඇල්ගොරිතම පරිශීලකයන් නිරතව තබා ගැනීමට සහ නව අන්තර්ගතයන් සොයා ගැනීමට සැලකිය යුතු කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි.

  • Global Reach: YouTube ලොව පුරා ප්‍රවේශ විය හැකි අතර විවිධ භාෂා සඳහා සහය දක්වයි. මෙම ගෝලීය ප්‍රවේශය අන්තර්ගත නිර්මාණකරුවන්ට ලොව පුරා සිටින ප්‍රේක්ෂකයින් වෙත ළඟා වීමට ප්‍රබල වේදිකාවක් බවට පත් කර ඇත.

  • ප්‍රජා අන්තර්ක්‍රියා: පරිශීලකයින්ට අදහස්, කැමැත්ත, බෙදාගැනීම් සහ දායකත්වයන් හරහා අන්තර්ගත නිර්මාපකයින් සහ අනෙකුත් නරඹන්නන් සමඟ සම්බන්ධ විය හැක. මෙම අන්තර්ක්‍රියා නාලිකා සහ මාතෘකා වටා ප්‍රජාව පිළිබඳ හැඟීමක් ඇති කරයි.

යූ ටියුබ් අන්තර්ජාල සංස්කෘතියට ප්‍රබල බලපෑමක් ඇති කර ඇති අතර ගෝලීය වශයෙන් මිලියන සංඛ්‍යාත පුද්ගලයින් සඳහා විනෝදාස්වාදය, අධ්‍යාපනය සහ තොරතුරු පිළිබඳ සැලකිය යුතු මූලාශ්‍රයක් බවට පත්ව ඇත. එහි විවිධ පරිශීලක පදනමේ වෙනස්වන අවශ්‍යතා සපුරාලීම සඳහා නව විශේෂාංග සහ ප්‍රතිපත්ති හඳුන්වා දෙමින් එය අඛණ්ඩව විකාශනය වේ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *